Batman Gece Görünümü Batman Batman - HasanKeyf
Dr.İhsan BODAKÇİ
Batman İl Sağlık Müdürü
ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ (UMKE) PERSONELİ GELİŞTİRME EĞİTİMİ KAPSAMINDA TRACKİNG-ORYANTRİK EĞİTİMİ - 08.11.2016

Afet ve olağan dışı durumlarda etkin ve kesintisiz sağlık hizmeti sunabilmek amacıyla Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğümüz bünyesinde tamamı gönüllü sağlık personellerinden müteşekkil UMKE (Ulusal medikal kurtarma ekipleri) birimimiz görev almaktadır.

UMKE ekiplerimiz, ilimizin sağlık organizasyonunu kesintiye uğratacak büyük çaplı bir afet, çok sayıda ölü ve yaralının bulunduğu olağan dışı durumlar ve ambulans ekiplerinin ulaşmakta zorluk yaşadığı elverişsiz doğa koşullarında olaya  müdahale ederek; alan yönetimi, triyaj( hasta seçme ayıklama) ve medikal kurtarma işlemlerini gerçekleştirmektedirler.

Böylesi zor ve ulvi bir vazifeyi tamamen gönüllülük esaslı yürüten UMKE birimimiz, yürütmekte olduğu görevi en iyi şekilde yapabilmek amacıyla tatbikatlar, kamplar ve personele yönelik geliştirme eğitimleri düzenlemektedir.

Söz konusu faaliyetlere müdürlüğümüz gerek yönetimsel kararlılık gerekse de ekipman/lojistik anlamında tüm imkanlarıyla destek vermektedir.

Bu minvalde 8 kasım 2016 salı günü ilimiz batı Raman mevkiinde UMKE personellerimize yönelik doğada pusula ile yön bulma, triyaj, ekip arası iletişimi güçlendirme ve hasta/yaralı taşıma teknikleri başlıklarından oluşan ''OLUMSUZ DOĞA KOŞULLARINDA HASTAYA MÜDAHALE'' eğitimi düzenlenmiştir.

saat 08:00'da 112 Şube Müdürlüğü eğitim salonunda bir saatlik teorik eğitimin ardından, Batı Raman mevkiinde saat 09:30'da başlayan uygulamalı eğitimde  UMKE Ekipleri toplam altı(6) etaptan oluşan parkuru büyük bir dikkatle geçmeye başladı.

UMKE ekiplerimiz ilk etapta oluşturulan engelli parkurda hasta taşıma sedyesi üzerinde su dolu bidonları taşıyarak, hastaya zarar vermeden taşıma yöntemleri üzerinde çalıştılar.

ikinci etapta ise otomobil lastiklerinden oluşturulan parkurda sedyeyle hasta taşınarak elverişsiz arazi koşullarında hastayı dengeli taşıma çalışması yapıldı.

üçüncü etapta önceden hazırlanan ve beş kişinin yardımıyla yerine götürülebilen bir düzenek hazırlanarak ekiplere uygulatılmış,böylece ekip içinde işbirliği,iletişim ve dayanışma ruhunun güçlendirilmesi amaçlanmıştır.

dördüncü etapta toplam on vakadan oluşan triyaj uygulaması yaptırılarak, afet ve olağan dışı durumlarda UMKE ekiplerinin hasta seçme ve ayıklama işlemlerini hızlıca ve doğru şekilde yapmaları amaçlanmıştır. Umke medikal kurtarma çantası dağıtılarak en kısa sürede toplanması istenmiş, böylelikle personelin ekipman ve lojistik bilgisinin arttırılması amaçlanmıştır.

Son etapta ise önceden hazırlanan enkaza bir hasta yerleştirilmiş ve timlerden bu hastaya enkaz altında gerekli tıbbi müdahaleler yapılarak hasta taşıma tekniklerine uygun şekilde güvenli bölgeye taşınması istenmiştir.

Tüm umke timlerimiz etapları başarıyla tamamlamıştır.

  Söz konusu etkinliğe katılan tüm Umke personellerine ve idareci arkadaşlarımıza teşekkür ederim.

Dr. İhsan BODAKÇİ
İl Sağlık Müdürü

Tüm Duyurulara Gitmek İçin Tıklayınız
İletişim Bilgileri Adres: Kültür Mahallesi Üniversite Caddesi E- Mail: batman@saglik.gov.tr | Tel:0 (488) 2139075
Fax:0 (488) 2149796 Batman
Online :  48 Bugün Toplam:  4 Dün Toplam :  27 Genel Toplam :  31714
Batman İl Sağlık Müdürlüğü 2014 - 2017