Batman Gece Görünümü Batman Batman - HasanKeyf
Dr.İhsan BODAKÇİ
Batman İl Sağlık Müdürü
HAYATA BAĞIŞ KAMPANYASI - 03.11.2016
Ülkemizde her sene 3-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Organ ve Doku Bağışı Haftası etkinlikleri ilimiz kültür merkezinde gerçekleştirilmiştir.

Bu kampanyamız kapsamında 40 bin adet el broşürü,600 adet afiş,2000 organ bağış kartı,1000 adet şapka,1000 adet bardak,3 adet araç giydirme ve toplamda 20 stand kurulacaktır.

Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak organ nakli bekleyen hasta sayısının her geçen gün artış gösterdiği ancak organ bağış oranlarının çok düşük seviyede seyir ettiği ve buna bağlı olarak tedavisi yalnızca organ bağışı ile olan hastalarımızın sağlıklarına kavuşmadan hayatlarını kaybettiği bilinmektedir. Bu durum hasta aileleri ve yakınlarında büyük bir psikolojik travma yaratmaktadır. Ayrıca iş gücünde ağır kayıplara yol açtığı gibi ülkemize de ağır yük oluşturmaktadır.
Bu nedenlerle organ yetmezliği yaşayan yurttaşlarımızın sağlıklarına kavuşabilmesi için organ bağışı oranları ve organ nakli sayılarının arttırılması bakanlığımızın ana hedefleri arasındadır.
Bilindiği üzere, her sene 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası olarak kutlanmaktadır. Organ yetmezliği sorunu yaşayan hastalarımız için büyük bir umut ışığı olan organ bağışı haftasının en etkin ve en verimli bir biçimde kutlanması organ bağışı hususunda, vatandaşlarımızın  ve sağlık personelinin farkındalığının arttırılacak olması, organ bağışı ve organ nakli sayılarının arttırılması yönünde olumlu sonuçlar doğuracaktır.
Organ ve doku bağışı ölümümüzden sonra organlarımızın başka bir insan için kullanılmasına izin vermektedir. Bazen görmeyen bir insanın görmesini bazen de hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasının hayata dönmesini sağlamaktadır.
Ülkemiz genelinde 28 bin civarında organ bekleyen hastamız mevcut olup, Batman da 137 kişi organ bağışı için beklemektedir.Ülkemiz ve ilimizde organ ve doku nakli bekleyen hasta sayımız ne yazık ki ger geçen gün artmaktadır. Organ nakli hizmetlerinde büyük tıbbi gelişmeler kaydedilmekle beraber istenilen organ bağışı seviyelerine ulaşılamamaktadır. Bunun en büyük nedeni organ ve doku bağışı ile ilgili yetersiz bilgi ve gereksiz önyargıların yaygın olmasıdır. Bu kampanya ve çalışmalarımızın asıl hedefi toplumda farkındalık yaratarak bu önyargıları ortadan kaldırmak olmalıdır. Organ bekleyen hasta ve hasta yakınlarıyla empati kurarak ne kadar zor ve çaresiz bir durumda olduklarını daha iyi anlayabilir ve bağışlarımızla ne kadar hayati bir davranışta bulunduğumuzu görebiliriz.

Bir gün kendimiz veya çok sevdiğimiz yakınlarımızın da organ bağışına muhtaç hale gelebileceğini unutmayalım. Bu bilinç ve anlayışla organlarımızı bağışlayalım ve etrafımızdaki insanları ikna etmeye çalışalım.

5 Kasım 2013 tarihinde yapılan etkinlikte konuşan Diyanet işleri başkanı  Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ organ nakli ile ilgili olarak:
Organ nakli ve bunun öncesinde organ bağışının insan hayatına bedeli, takdir edilemez değeri ile onun sağlıklı bir yapıda devam ettirme duyarlılığı arasında kalan önemli bir konu olduğunu, İslam dininin cinsi, milliyeti, rengi, dini ve konumu ne olursa olsun her insana insan olarak baktığını ifade ederek, organ bağışı konusunda vatandaşlara şöyle çağrıda bulunmuştur. “ Lütfen bütün hastane köşelerinde belki aylarca belki yıllarca gözyaşı içerisinde bekleyen anneler, babalar, yavrular var. Şifa bekleyen hastalara imdat olalım. Onlara hayat taşıyalım. Dini, ilmi, tıbbi ve hukuki açıdan şartlar yerine getirildikten sonra bizim organlarımızı bağışlamamız, onlara bir organımızı bağışlamamız canlıdan cana giden en büyük sadakadır. Candan cana giden en büyük bağıştır.”
Bu bağlamda “ 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı “ nedeniyle düzenlemiş olduğumuz konferansa teşrif eden başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm değerli katılımcılara teşekkür eder, organ bağışı konusunda herkesin gerekli duyarlılığı göstereceğine inancımız ve umudumuzun tam olduğunu belirtmek isterim. Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle…
Dr. İhsan BODAKÇİ İl Sağlık Müdürü

“ BAĞIŞLANAN HER ORGAN FİLİZLENEN BİR CANDIR.”

“ BİR HAYAT KURTARIN, ORGANLARIMIZ TOPRAK OLMASIN”

“ BİR İNSANI YAŞATMAK İNSANLIĞI YAŞATMAKTIR”

“ GELİN ORGAN BAĞIŞLAYALIM BİR HAYAT BİTERKEN BİR HAYAT BAŞLATALIM

Tüm Duyurulara Gitmek İçin Tıklayınız
İletişim Bilgileri Adres: Kültür Mahallesi Üniversite Caddesi E- Mail: batman@saglik.gov.tr | Tel:0 (488) 2139075
Fax:0 (488) 2149796 Batman
Online :  41 Bugün Toplam:  4 Dün Toplam :  27 Genel Toplam :  31714
Batman İl Sağlık Müdürlüğü 2014 - 2017